ماتریس آنسوف چیست

ماتریس آنسوف چیست

ماتریس آنسوف چیست

ماتریس آنسوف چیست و چرا در دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

نکته: ماتریس آنسوف پنجره رشد و پیشرفت هر کسب‌وکاریست.

قبل از هر چیز باید بدانید که این ماتریس دو بعد کلیدی کسب‌وکارها را درگیر می‌کند. این دو بعد محصول و بازار هستند که باعث موفقیت کسب‌وکارها می‌شوند. مدیران بازاریابی مبتدی به طور ناآگاهانه از این ابزار استراتژیک استفاده می کنند؛ این در حالیست که برای مدیران بازاریابی و  بازاریابان حرفه‌ای استفاده از این ابزار برای تدوین پلن و استراتژی جزو ابتدایی ترین ابزارهایست که از آن استفاده می کنند. از حییث استراتژیکی یا تاکتیکی باید گفت که ماتریس آنسوف یک ابزار استراتژیکی در حوزه بازاریابی محسوب می شود. این ماتریس توسط ایگور آنسوف در سال 1957 ارائه شده است.

نکاتی در باب ماتریس Ansoff

هنگام استفاده از ماتریس آنسوف نکات زیر را مدنظر قرار بدهید.

»  ماتریس آنسوف چارچوبی‌ست که با کمک آن می‌توانید ” استراتژی رشدتان” را ایجاد کنید نه استراتژی بازاریابی.

حتما هم می‌دانید که تا یک پلن بازاریابی یا بازاریابی دیجیتال ایجاد نکنید نمی توانید استراتژی آن ایجاد کنید.

بسیاری از منابع فارسی ماتریس آنسوف را چارچوبی برای تدوین استراتژی بازاریابی معرفی کرده‌اند که چنین تعبیری درست نیست.

» انتخاب یک استراتژی از یک شرکت به شرکت دیگر ممکن است متفاوت باشد. انتخاب یک استراتژی رشد تابع منابعی‌ست که شرکتها برای رشد در اختیار دارند. منابع در دسترس شرکتها هم متفاوت است. مثلا فرض کنید اگر شرکتی محصولی در بازار بالغ داشته باشد, ممکن است نتواند استراتژی توسعه محصول یا بازار را انتخاب کند چون انتخاب هر کدام از استراتژی ها نیاز به منابعی دارد، ممکن است تولید محصول جدید نیاز به خط تولید جدید داشته باشد که شرکت نتواند تامین مالی آن را انجام بدهد, در اینصورت شرکت مجبور است استراتژی  نفوذ در بازار را انتخاب نماید. در مقابل ممکن است شرکتی با شرایط مشابه که توانایی مالی خوبی دارد بتواند استراتژی توسعه محصول را انتخاب نماید. ماتریسAnsoff  چهار استراتژی رشد را ارائه داده است که عبارتند از:

استراتژی نفوذ در بازار

چگونه می توان محصول فعلی را به مشتریان فعلی بیشتر فروخت؟

ابتدایی ترین استراتژی رشد , نفوذ در بازار است. در این وضعیت محصولات هدف شرکت فروش پایینی در بازار هدف دارند. به عبارت دیگر سهم بازار محصول کم است . شرکتهایی که با محدودیت منابع مواجه هستند و نمی توانند سایر استراتژی‌های رشد را اتخاذ کنند از این استراتژی استفاده می کنند. به عبارت دیگر این استراتژی برای شرکتهای ضعیف و تازه وارد یک استراتژی بقا یا ادامه حیات است. شرکت در این استراتژی تلاش می کند با کنترل هزینه ها فروش را بیشتر کند. هنگام اتخاذ استراتژی نفوذ در بازار نکات زیر را مدنظر قرار بدهید.

نکته 1

در استراتژی نفوذ در بازار از خودتان بپرسید:

آیا می‌توانید با بدست آوردن سهم بیشتر از بازار فعلی رشد کرد. شاخص سهم بازار , فروش است. هر چه سهم فروش‌تان از سهم کل یک بازار بیشتر باشد سهم تان بیشتر است. شما به عنوان مدیر بازاریابی یا بازاریابی دیجیتال که مدام در حال ایجاد پلن‌های مختلف و باالطبع استراتژی‌های متفاوت هستید وقتی استراتژی رشدتان را نفوذ در بازار انتخاب می کنید در سطح تاکتیکی ممکن است با تغییر قیمت محصولات یا توسعه کانال های توزیع برای رسیدن به اهداف استراتژیکی‌تان دست پیدا کنید.

نکته2

استراتژی رشدی که با کمک ماتریس آنسوف مشخص می‌کنید؛ طبیعتا تاکتیک‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مثلا اگر استراتژی رشد‌تان ” نفوذ در بازار” باشد, به این معناست که شرکت به دنبال افزایش سهم بازار است. طبیعتا افزایش سهم بازار یک محصول با افزایش فروش در ارتباط است, و به الطبع افزایش فروش هم با  عنصر قیمت, تبلیغات و توزیع ارتباط نزدیکی دارد. استراتژی رشد‌تان هرچه باشد باید با تاکتیک‌هایی که به کار می‌برید همخوانی و هماهنگی داشته باشد. ناهماهنگی بین استراتژی و تاکتیک منجر به ” رانش استراتژیکی” یا ” رانش تاکتیکی” خواهد شد؛ که ممکن است بازاریابان حرفه‌ای را درگیر کند و یک پلن را به سمت شکست حرکت بدهد. پس همیشه مراقب یکپارچگی استراتژی‌ها با تاکتیک‌ها باشید.

استراتژی توسعه بازار

چگونه می توان محصول فعلی را به مشتریان جدید فروخت؟

آیا با منابعی که در اختیار داریم می توانیم به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنیم؟

تاکتیک‌هایی مثل راه اندازی شعبه جدید در سطح محلی, منطقه ای, ملی و بین المللی می تواند استراتژی توسعه بازار را تقویت کند. اساسا اینترنت به بازاریابان سنتی کمک کرده است تا با هزینه های کمتر و با سهولت بیشتری استراتژی توسعه بازارشان را پیاده سازی کنند. در بازار دیجیتال استراتژی توسعه بازار به معنای تعریف مشتریان هدف جدید و ارائه محصول به آنهاست.

استراتژی توسعه محصول

آیا با منابعی که در اختیار داریم می توانیم محصول جدیدی برای مشتریان فعلی طراحی و تولید و به آنها بفروشیم؟

انتخاب استراتژی توسعه محصول الزاما به دلیل اشباع شدن یک بازار و بلوغ محصول نیست.

مواردی نظیر منابع در دسترس, نگرش شرکت به نوآوری و پذیرش ریسک  مدیران انتخاب چنین استراتژی را توجیه می کند. محصول جدید ممکن است مشتریان فعلی یا مشتریان جدید را هدف قرار بدهد. توسعه محصول می تواند به شکل تولید یک محصول کاملا جدید یا از طریق اضافه کردن ارزش به محصول فعلی اتفاق بیافتد. استراتژی توسعه محصول معمولا زمانی اتخاذ می شود که سهم بازار یک محصول در یک سطح حداکثریست و رشد بازار محصول نیز آهسته شده است. در استراتژی توسعه محصول پلنرها به چرخه حیات محصول توجه می کنند. به دلیل اینکه برخی از محصولات نظیر تلفن های همراه که با افزودن ارزش توسعه پیدا می کنند بدیهی ست که توجه به چرخه حیات محصول می تواند به توسعه محصول کمک کند.

نکته1

توسعه محصول می‌تواند از طریق افزودن ارزش به محصول فعلی نیز محقق شود یا عرضه یک محصول کاملا جدید. ریسک استراتژی توسعه محصول نسبت به استراتژی متنوع سازی کمتر است. چون در این استراتژی شرکت شناخت کافی از بازارش  دارد.

استراتژی متنوع سازی

این استراتژی به دنبال رشد از طریق ارائه محصولات جدید در بازارهای جدید است.

این گزینه به دلیل درگیری بر روی دو محور بیشترین ریسک برای یک کسب وکار به همراه خواهد داشت.

تا اینجا به شناخت درست و کاملی در مورد اینکه ماتریس آنسوف چیست رسیدید. می‌توانید سوالاتتان را در خصوص این ماتریس استراتژیک به صورت دیدگاه ارسال کنید و در همین صفحه پاسخ آن را بگیرید.


دانلود رایگان

چگونه کوکاکولا با ماتریس آنسوف رشد می‌کند؟

ماتریس آنسوف چیستیک سطح حرفه‌ای‌تر شوید!

واحد آموزشی “ تک پلن توسعه محصول و بازار آنلاین و آفلاین ” مهارت تحلیل بازاریابی‌تان را وارد سطح حرفه‌ای‌تری می‌کند.

ماتریس بوستون یا ماتریس BCG


مطالب پیشنهادی

ماتریس GE

ماتریس بوستون یا BCG

تجزیه و تحلیل در مدل SOSTAC

تحلیل عملکرد محصول و بازار آنلاین

مطالب مرتبط

نظرات شما

X
قالب ووکامرس